Kurs Sony Vegas-Techniki Montażu Wideo

Wprowadzenie

Poznaj profesjonalne, ale także przyjazne dla początkujących oprogramowanie jakim jest Sony Vegas i zacznij montować swoje własne filmy! Kurs, który dla Ciebie przygotowaliśmy to esencja wiedzy praktyka – wieloletniego montażysty, absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej i członka Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Dowiesz się w nim nie tylko jak korzystać z narzędzi Sony Vegas, ale także, jak opowiedzieć ciekawą historię filmową na praktycznych przykładach sceny filmowej i spotu promocyjnego. Czy zamierzasz profesjonalnie zająć się montażem, czy chcesz zmontować film z wakacji lub na kanał YouTube, albo film z wydarzenia jak wesele – świetnie trafiłeś!
 • Omówienie wszystkich podstawowych funkcji Sony Vegas

 • Zasady dotyczące zachowania porządku na timeline i bezpieczeństwa projektów

 • Kolejne etapy budowania sceny filmowej

 • Najważniejsze kryteria wyboru ujęć

 • Sposób na opowiadanie historii za pomocą ujęć w spocie promocyjnym

 • Żródła legalnej muzyki i najważniejsze zasady udźwiękowienia sceny filmowej

 • Dodatkowe funkcje takie jak hurtowy rendering, track motion, compositing, export na YouTube

 • I wiele, wiele innych!

Cztery moduły o montażu z Sony Vegas

Kurs został podzielony na cztery podstawowe moduły, z których każdy wyposaży Cię w nowe umiejętności. Dwa pierwsze moduły zostały zrealizowane w oparciu o profesjonalny materiał zrealizowany na potrzeby reportażu telewizyjnego i spotu reklamowego. Dzięki temu w trakcie nauki oprogramowania Sony Vegas, uczysz się podstaw montażu i opowiadania historii. Trzeci moduł mówi o funkcjach Sony Vegas, które poszerzają twoje podstawowe umiejętności a moduł czwarty nauczy Cię obsługi programu DVD Architect.

Montaż sceny filmowej

W module tym dowiesz się jak dostosować interfejs do własnych potrzeb, jak importować pliki i jak utrzymywać porządek by montaż szedł sprawnie. Poznasz najważniejsze narzędzia do pracy na timeline (czyli na osi czasu) i do pracy w trymerze. Nauczysz się podstaw pracy z dźwiękiem i korektą koloru. Odpowiemy także na kluczowe pytania: od czego zacząć montaż i jak tworzyć szkielet sceny, czym kierować się przy wyborze najlepszych ujęć, jak buduje się opowiadanie poprzez dobór ujęć – są to pytania na które musi sobie odpowiadać osoba, która chce montować profesjonalne materiały, a nie tylko być “przystawką białkową do zestawu montażowego”. W module tym poznasz także podstawy udźwiękowienia, zarówno od strony technicznej związanej z poziomowaniem dźwięku jak i od strony zachowania równowagi między off’em, muzyką a efektami dźwiękowymi.

Montaż spotu promocyjnego

W module tym weźmiemy na warsztat materiał z trzech kamer, zrealizowany w półprofesjonalnych warunkach. Materiał ten został wybrany celowo, bowiem tworzy on pewne problemy, z którymi możesz spotkać się w swojej pracy. Po pierwsze dowiesz się jak zsynchronizować takie materiał i poznasz trzy narzędzia, którymi warto przeprowadzać korekcję koloru, by wyrównać ujęcia z trzech różnych źródeł. Po drugie nauczysz się tworzyć napisy, nakładać efekty i animować je w czasie a także tworzyć belkę pod napisy. Po trzecie poznasz kilka podstaw związanych z przygotowanie materiału do emisji. Od strony zasad montażu dowiesz się jak opowiadać ujęciami historię w spocie reklamowym, jak montować pod muzykę i czym może to grozić i jak w prosty sposób zabezpieczyć plik przed zleceniodawcą.

Dodatkowe funkcje

Ponieważ montaż to celowe używanie dostępnych narzędzi, w dalszej częsci kursu zajmiemy się demonstracją bardziej zaawansowanych narzędzi oraz funkcji których nie wykorzystywaliśmy jeszcze w pierwszych dwóch modułach. Poznasz wiele przydatnych funkcji, takich jak zakrywanie twarzy lub logotypów nieostrością, manipulowanie prędkością klipów, użycie funkcji montażu wielokamerowego, Compositing, mieszanie warstw i tworzenie za ich pomocą filtrów na obraz, hurtowy render i użycie skrytpów w Sony Vegas, jednoklikowy export na Youtube. Przedstawimy również kilka wskazówek jak montować gdy masz zbyt słaby komputer, oraz jak szukać gotowych i darmowych intro do wykorzystania z Vegasem.

DVD Architect

Do zestawu Sony Vegas Pro dołączane jest oprogramowanie do authotingu płyty DVD i Blu-Ray, stąd moduł, który porusza ten temat. W tej części dowiesz jak przygotować pliki już na poziomie Sony Vegas, by praca w DVD Architect była łatwiejsza. Nauczysz się jak w prosty sposób tworzyć menu i menu ze scenami do wyboru, jak generować napisy dla wersji językowych, jak dodawać nowe ścieżki dźwiękowe. Znajdziesz także lekcję poświęconą projektowaniu poruszania się widza po pilocie, tak by nawigował na nim tak jak to sobie zaplanujesz.

Kilka słów o autorze

Autor kursu rozpoczął swoją pracę na Sony Vegas jeszcze kiedy miał on numerek 3 i należał do innej zupełnie innej firmy. Przez ten czas, zdążył do niego przekonać wiele osób, które jak mantrę powtarzały magiczne nazwy najbardziej popularnych programów na rynku. Wystarczyło jednak kilka spotkań i od razu doceniały wygodę pracy i precyzję tego oprogramowania. W kursie tym poznasz jednak nie tylko podstawy obsługi programu ale także jego osobiste techniki pracy, dzięki którym pracuję szybciej i dba o bezpieczeństwo projektów. Paweł Makowski jest montażystą filmowym i telewizyjnym, pracującym w zawodzie już od 13 lat. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów i autor bloga O montażu przy kawie.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs został przygotowany z myślą o początkujących montażystach, którzy chcą nauczyć obsługi programu Sony Vegas i DVD Architect, lub – albo oraz – chcą poznać podstawy montażu, budowania scen, wyboru ujęć, opowiadani historii i udźwiękowienia. Kurs jednak będzie przydatny także dla osób, które już pracowały w programie i chcą poznać techniki pracy zawodowego montażysty a także uporządkować swoją wiedzę!

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy z zakresu prawa.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i tworzyć profesjonalne materiały filmowe!
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.