Koszty i zarobki montażysty freelancera – czyli jak wycenić własną pracę cz. 1

Koszty i zarobki montażysty – czyli jak wyceniać własną pracę. cz.1

Zapytany na ulicy: ile zarabia montażysta? Rzekłbym oczywiście: to zależy. Kurtyna.

To do meritum, panie i panowie.
Zależy między innymi od:

1) Twoich kompetencji, na które składają się:
– twoje doświadczenie w montażu
– staż pracy
– twoje wykształcenie, ukończone kursy, warsztaty czy szkolenia

2) Kosztów twojej działalności:
– kosztu amortyzacji sprzętu
– kosztu amortyzacji oprogramowania lub koszt abonamentu
– kosztu oprogramowania uzupełniającego [wtyczki, rozszerzenia itp.]
– kosztu pomieszczenia do montażu
– kosztu wyposażenia pomieszczenia do montażu
– kosztów zużycia prądu
– kosztu kawy, tak to bardzo istotny punkt na liście kosztów
– a także od tego czy jesteś zatrudniony na umowę o pracę, czy jesteś freelancerem czy może prowadzisz działalność gospodarczą.

3) Koszty podatkowe, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą
– ZUS
– podatek dochodowy
– księgowa
– koszty obsługi administracyjnej – ktoś cholera musi wystawić te faktury, odpisać klientom na maile, zanieść papiery do księgowej i wytłumaczyć jej dlaczego telewizor kupiony do domu jest kosztem twojej działalności. To zajmuje czas, w którym nie zarabiasz. Więc jest także kosztem.

4) I tutaj pozostaje ostatnia kwestia – czyli ile chcesz zarobić? Ile pieniędzy przyniesiesz do domu 🙂

W cyklu tych wpisów będę przybliżał kolejne punkty, byś mógł / byś mogła łatwiej ocenić rentowność swojej pracy montażowej. Ocenić jaką stawkę powinno się podać zleceniodawcy.

Zatem, punkt pierwszy – jak właściwie wycenić własne doświadczenie?

Myślę, że za punkt wyjścia możemy przyjąć stawkę jaka pojawiła się w grupie facebookowej „Montażyści myśli i obrazu” – gdzie na grafice widnieją sugerowane przez Polskie Stowarzyszenie Montażystów stawki określone w złotówkach.

Najbardziej uniwersalną jest 75 złotych za godzinę pracy. Brak przy tej kwocie informacji na temat tego, czy zawiera ona kwotę za pracę na własnym sprzęcie. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z zawodowcami najwyższej klasy – powinniśmy założyć, że jest to kwota za pracę i nie zawiera w sobie opłaty za licencję oprogramowania, koszty najmu montażowni itd. Ważne też jest, że kwota ta, jest sugestią sprzed kilku lat. Więc proponuję podnieść ją na potrzeby roku 2018 do kwoty 90 złotych.

90 złotych za godzinę pracy z montażystą. Zawodowcem z doświadczeniem.

Jest to punkt wyjścia potrzebny do dalszych wyliczeń i będzie się zmieniać zależnie, od sytuacji w jakiej się postawimy. Patrząc na nasze doświadczenie, wykształcenie i staż pracy – można by się pokusić o następujący podział za godzinę pracy:

13,70 brutto [czyli minimalna krajowa] – początkujący montażysta samouk, umiejący w miarę obsługiwać jeden program montażowy.
20-30 brutto – początkujący montażysta samouk, potrafiący sprawnie obsługiwać oprogramowanie do montażu. Ma już jakieś portfolio i dobrze sobie radzi.
30-50 brutto – średnio zaawansowany montażysta po szkole lub innej formie edukacji montażowej, mający już parę lat doświadczenia, znający pojęcia dramaturgii i narracji / lub samouk z dużym doświadczeniem i dorobkiem
50-70 brutto – doświadczony montażysta po szkole lub innej formie edukacji montażowej, lub samouk z dużym doświadczeniem. Pomysłowy, dokładny, znający wiele ciekawych rozwiązań dramaturgicznych i narracyjnych.
70-90 brutto – doświadczony montażysta z dorobkiem. Bardzo dobry w swojej klasie. Pracuje w zawodzie blisko 10 lat. Specjalizuje się w kilku formach.

Tak bym to podzielił. Oczywiście traktuj to jako wskazówkę, do ustalania własnej stawki.
Określ się, w którym miejscu mniej więcej jesteś i zapisz gdzieś swój punkt wyjścia. W następnych wpisach – będziemy dalej bawić się tymi kwotami.

PS: W tego rodzaju wpisach potrzebnych jest kilka zastrzeżeń:
– ten podział jest przykładowym zarysowaniem stawki przy uwzględnieniu tylko i wyłącznie kryteriów, wymienionych w punkcie pierwszym tego artykułu. Stawki obejmują tylko i wyłącznie koszt pracy.
– oczywiście możesz je sobie określić po swojemu, nie zgadzając się z tym co napisałem 🙂
– oczywiście możesz zarobić i 200 złotych za godzinę, będąc początkującym montażystą bez doświadczenia. Są różne zlecenia.

W kolejnej odsłonie tego tematu – uwzględnimy inne koszty.

foto: jarmoluk